Meteorolojinin Hava Durumu Tahmini Nasıl Yapılır?

Hava durumu ölçümleri, çoğunlukla hava bilgisi istasyonları aracılığıyla yapılan ölçümlerdir. Bu istasyonlar, hava sıcaklığı, rüzgar süratı ve veçheü, rutubet nicelikı, hava tabncı, evetğış miktarı ve türü üzere çeşitli hava koşullarını ölçmek karınin kullanılır.

Hava durumu ölçümleri çoğunlukla manuel yahut otomatik yöntemlerle binalır. Manuel ölçümler, hava bilgisi görevlileri aracılığıyla yapılan elle ölçümlerdir. Bu görevliler, çoğunlukla radyosondaları kullanarak, havanın yüksekliklerine bakılırsa suhunet, rutubet ve rüzgar süratı ölçümlerini yaparlar.

Otomatik ölçümler ise, çeşitli sensörler kullanarak yapılan ölçümlerdir. Bu sensörler, hava bilgisi istasyonlarına yerleştirilir ve sınırlı aralıklarla hava koşullarını ölçerler. Bu ölçümler daha az maliyetli ve daha şiddetledır.

Hava durumu ölçümleri, hava bilgisi verilerinin toplanmasını ve analiz edilmesini esenlayarak, hava tahminleri ve abuhava bileğhizmetikliği çkırmızıışmaları üzere birgeniş alanda kullanılır. Bu ölçümler, muhtıra hava tahminleri, natürel facia ikazları ve sair meteorolojik bilgilerin esenlanmasına yardımcı olur.

Hava bilgisi, hava ve abuhava vakalarının gözlemi, ölçümü, analizi ve tahmini üzere konularla ilgilenen bir marifet dalıdır. Bu alanda canlılık gösteren resmi kurumlar, ülkelerin kendi hükümetleri aracılığıyla yönetilir.
Birgeniş ülkede meteorolojik hizmetler, milli savunu bakanlıkları yahut çevre bakanlıkları aracılığıyla yönetilir. Bu kurumlar, hava bilgisi istasyonlarına, peyk verilerine ve sair kaynaklara ulaşım esenlayarak, hava tahminleri, abuhava modelleri ve sair meteorolojik hizmetleri üretirler.

Millî Hava bilgisi Kurumları, Cihan Hava bilgisi Örgütü (WMO) adlı birleşmiş milletler tesisu aracılığıyla tanınmaktadır. WMO, dünya çapında meteorolojik hizmetleri koordine kılmak, hava durumu ve abuhava verilerinin standartlaştırılmasını bulmak ve abuhava bileğhizmetikliği ile ilişkin tetkikatı özendirme kılmak üzere görevleri adına getirir.

Kaynak:
hava durumu
hava durumu 15 günlük
tire hava durumu

admin Yazar:

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir