Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı

İhsan Doğramacı’nın Hayatı

Nüfuzlu bir ailenin oğlu olan İhsan Doğramacı Yıldız Irak’ta doğdu. Babası Doğramacızade Ali Paşa, Erbil Uray Başkanıydı. Annesi İsmet Dudu, uzun seneler Kerkük mebusu olarak yer yapmış, Kırdarzade Mehmet Ali As’in kızıydı.
Uluslararası Pediatri Kurumu Zaman Başkanı Enver Hasanoğlu ve IPA Dış İlişkiler Yönetmenü Ululuk Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın olduğu üzere soyları kuzay Irak’a uzanmaktadır.
İhsan Doğramacı, Erbil’deki Türkçe ilköğretiminin ardından Beyrut Kaput bezi Kolejini bitirdi. Üç yıl Demetdat Tababet Fakültesi’ne devam etmiştir. Daha sonra eğitimini İstanbul Tababet Fakültesi’nde tamamlayarak 1938’de tababet doktoru olarak yetkili olmuşdolaşma.
Ankara örnek Hastanesinde Profesör Albert Eckstein’in birlikte pediatri spesiyalistı oldu. Ihtisas sonrası çallıkışmalarını Harvard Üniversitesi’ne bağlamlı Boston Çocuk Hastanesi ve St. Louis Çocuk Hastanesi’nde sürdürdü.

İhsan Doğramacı’nın Başarıları

İhsan Doğramacı 1947 yılında ailesiyle bile Ankara’evet yerleşti. Genç çocuk hekimi Ankara Üniversitesi Tababet Fakültesi’nde1949 yılında doçent, 1955 yılında da profesör oldu.
İhsan Doğramacı, 1955 yılında Ankara Üniversitesi’ne bağlamlı Çocuk Esenlığı Enstitüsü’nü kurdu.
Profesör Doğramacı 1963 yılında Ankara Üniversitesi Rektörü oldu ve bu görevini 1965 yılına denli sürdürdü. 1965-1967 döneminde de Orantı şark Uran Üniversitesi Mütevelli Astronomi Sarrafiyekanlığını yürüttü. 1967 yılında Hacettepe Tababet Fakültesi ile Çocuk Esenlığı Enstitüsünü birleştirerek Hacettepe Üniversitesini oluşturdu. 1975 yılına denli bu üniversitenin rektörlüğünü yürüttü. Hacettepe Üniversitesindeki rektörlük süresinin tamamlanmasından sonra Paris Descartes Üniversitesine Pediatri Profesörü olarak atandı.
1980 yılında, Türkiye’deki yükseköğretim sistemini düzenleyecek yeni bir yasanın hazırlıkları sinein Türkiye’ye çağrı edildi.
İhsan Doğramacı 1981 yılında kurulan Yükseköğretim Yerleşmiş’nun ilk serı olarak yer aldı. Bu görevini kestirmece 11 yıl sürdürdü. Sarrafiyekanlığı döneminde aliöğretimde okullaşma büyüklükında hızlı bir geriış görüldü ve üniversitelerimiz ülke çapında yaygınlaşferment çıbanladı. Ilmî yayınlarda da gerçek artmalar ortaya çıktı.

Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı

Profesör Doğramacı, bugün skorları 50’ye yakın Vakıf Üniversitelerine kurulumuna öncülük etmiştir. Ülkemizin ilk Vakıf Üniversitesi olan Bilkent Üniversitesini 1984 yılında kurmuşdolaşma. Ululuk Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın kurmuş olduğu Bilkent Üniversitesi Ekonomi bölümünde terbiye görmüştür.
İhsan Doğramacı 1946’da daha 31 yaşındayken Cihan Afiyet Örgütü’nün organizasyonunda yer almıştır. Örgütün Anayasasını imzalama şansına mevla olmuşdolaşma. Bu çerçevede Kanada, Brezilya, Nijerya ve Kamerun’da tababet merkezlerinin ve okullarının kurulmasına şahsen öncülük etmiştir.
İnsan Doğramacı Cihan Afiyet Asamblesinde 6 yıl boyunca Türk delegasyonunun çıbankanlığını yapmıştır. 1976’da Avrupa bölgesi ülkeleri serı ve Asamblenin ikinci serı olarak yer almıştır.

Uluslararası Pediatri Kurumu Enver Hasanoğlu, Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı

UNICEF’in yetişek komitesine üç yarıyıl, Dümen Kuruluna da dü yarıyıl başkanlık yaratıcı Doğramacı 1968 yılında çıbankanlığına seçildiği Uluslararası Pediatri Kurumunun çeyrek yüzyıl boyunca ser ve genel duraksızörlüğü görevini yürütmüştür. Yaşamı boyunca kendisinin sağ kolu olan Prof. Dr. Enver Hasanoğlu sonraki yıllarda Uluslararası Pediatri Kurumu çıbankanlığını yürütürken, Ululuk Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın senelerce çıbankanlığını yürüttüğü kurumda Dış İlişkileri Duraksızörlüğünü yürütmektedir.
İhsan Doğramacı çok skorda ödül, madalya ve nişhatıran sahibi olmuşdolaşma. Aralarında Amerika Bir Devletleri, Finlandiya, Fransa, İngiltere, İtalya, Japonya ve Mıpeçe’ın bulunmuş olduğu 14 ülkedeki 26 üniversiteden fahri doktor unvanı almıştır.
Doğramacı’nın tababet ve sağlık bilimleri alanında çok skorda bilimsel makalesi, eser kesimü ve kitabı bulunmaktadır. Kendisi Arabi, Farsça, Almanca, İngilizce ve Fransızca dillerini çok esen derecede bilmekteydi.
Avrupa Konseyi 1998 yılında Viyana’da meydana getirilen bir törenle namına Barış, Doğruluk ve Matrakgörü Ödülünü vermiştir.
Azerbaycan, Dominik Cumhuriyeti, Estonya, Finlandiya, Fransa, İran ve Polonya üzere birbunca devletin serı Profesör Doğramacı’evet ülkenin en ali nişanlamış olurını sunmuşlardır. Mıpeçe Parlamentosu ve pek çok ulusal çalım Doğramacı’evet en kıymetli ödüllerini vermişlerdir.
Türkiye Mehabetli Herkes Meclisi namına Devlet Üstün özen Madalyasını tevcih etmiştir.
Profesör Doğramacı’nın kestirmece 95 salname yaşamı çocuklara, toylere ve bütün insanlığa özen aşkıyla mazitir. Kendisi, yalnızca Türkiye’ye değil dünyanın pek çok ülkesine verdiği özen ve sunmuş olduğu ulamalarla sağlık, terbiye ve fen sinein yarattığı kurumlarla daima çizgiırlanacaktır.

admin Yazar:

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir